A díjat tizenhárom évvel ezelőtt a Szinva Net Informatikai Kft. alapította a kultúra iránti elkötelezettség és a város szeretete elismerésére. A támogatókhoz csatlakozott a Műépítész Kft. és a TELVILL Kft. is. A díjat azok kapják, akik Miskolc hírnevét növelik munkásságukkal, alkotásaikkal, művészi produkcióikkal, vagy támogatják a művészetet.
A díjak odaítéléséről a Múzsa Díj Alapítvány közéleti személyiségekből álló kuratóriuma dönt, amelynek elnöke a Miskolci Egyetem mindenkori rektora. Most Dr. Torma András jelentette be a Miskolci Nemzeti Színházban tartott sajtótájékoztatón a két kiválasztottat: – Többször is üléseztünk, meg kellett vitatnunk a számos kiváló jelölt mellett szóló érveket, míg végül egyhangú szavazással megszületett ez a rendhagyó döntés. Hála Istennek, hogy ilyen sokan vannak, akik Miskolc jó hírét növelik, és szerteviszik az országban! Végül két jelölt emelkedett ki, és alapszabályunk is lehetővé teszi, hogy két egyenrangú díjat adjunk át egy évben – mondta.
Majd így indokolta a döntést: Kabdebó Lórántot egész élete és munkássága, mindössze egy kis, négyéves kitérővel, Miskolchoz köti. Alapító dékánja a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának, a Szabó Lőrinc-kutatásnak minden értelemben vezetője. A város hírnevét nemcsak idehaza, de Európa-szerte öregbítette. Szegedi Dezső Jászai- és Déryné-díjas színművész életében még ilyen rövid kitérő sem volt. Munkásságának sokszínűsége, a munka szeretete, szakmai igényessége tette méltóvá a díjra.
Kiss Csaba, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója a kuratórium tagjaként így fogalmazott:
– Kabdebó professzornak a színház is ad külön ajándékot. Hagyományainknak megfelelően a díjat a Magyar kultúra napjához kötve, január 23-án adjuk majd át. Ennek előestéjén, 22-én 18 órakor " Maradj velem,mert beesteledett" címmel Szabó Lőrinc-kutatásának legújabb eredményeiről, a költő miskolci szerepéről, magánéletéről tart majd előadást.
Szegedi Dezsőről pedig természetesen nehéz elfogultság nélkül szólnom, külön öröm nekem a döntés, mert nemcsak színes egyéniség, hanem alázatos etalon a fiatalok számára is.
Ez a két személyiség bizonyíték arra, hogy bár a korok változnak, a tudás, a tudás használata örök érték. Erre a gondolatra fogjuk felépíteni a gálát is.
Puskás Péter építész és Ágoston László cégtulajdonos egyaránt az emelte ki, hogy nagy szüksége van arra Miskolcnak, hogy megmutassa kiválóságait, értékeit, s ennek hírét vigyék - mert bőségben vannak - s bebizonyítsák, hogy alkonyban ragyognak a lámpák.
Díjazottak
2002 – Müller Péter Sziámi, a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál ötletgazdája és tanácsadója
2003 – Kovács László, a Miskolci Szimfonikus Zenekar vezető karmestere
2004 – Marton Éva operaénekes, a Miskolci nemzetközi operafesztivál művészeti igazgatója
2005 – Miskolc Dixieland Band
2006 – Szinvavölgyi Táncegyüttes és Táncműhely
2007 – Miskolci Nemzeti Színház
2008 – Miskolci Galéria
2009 – Kamarás Máté színész, énekes
2010 – Máger Ágnes festőművész
2011 – Fazekas Gyermekkar
2012 – Ferenc István építész
2013 – Bíró Tibor, a CineFest fesztiváligazgatója