Júniusi előbemutatóként már néhány előadás erejéig láthatták nézőink Miskolcon A víg özvegyet és Az eltört korsót, Lehár nagyoperettje pedig szerepelt a Bartókplusz Nemzetközi Operafesztivál programjában is. Hétvégén mindkét előadás bekerül az új évad repertoárjába.
Lehár Ferenc operettjét 1905-ben mutatták be Bécsben. „A próbák sokán kiderült, a zene nem sokat ér” – jelentette ki akkor Karczag Vilmos, a bécsi színház igazgatója a Víg özvegy kapcsán. Véleményére az idő alaposan rácáfolt. Rusznyák Gábor rendezése pedig azt is megmutatja, hogy a száz éves darab alaphelyzete sem kopott meg: a szenvedélyes szerelem drámája mögött egy kis ország túlélésért folytatott harcának tragikomédiája bontakozik ki, sok intrikával és meglepő végkifejlettel. Egy dél-kelet európai kisállam párizsi nagykövetsége a csőd szélén áll. Csőd szélén áll az ország maga is. Pontevedró dörzsölt diplomatáin azonban nem fog ki a pénzhiány: megtartják az éves rendes fogadást – jobb híján – a repülőtér várótermében, és szorgalmasan lobbiznak a nagyhatalmak képviselőinél egy kis kölcsönért. Ide érkezik meg Glavári Hanna, Pontevedró szülötte, a dúsgazdag özvegy, akinek vagyonáért azonnal megindul a harc. Ha sikerül a nagykövet terve, és Hanna hozzámegy régi szerelméhez, Danilovics Daniló követségi titkárhoz, a haza meg van mentve…
Az eltört korsó Heinrich von Kleist vígjátéka, amely Szőcs Artur rendezésében kerül színre. Képzeljenek el egy falusi bíróságot – mondjuk Németalföldön –, ahol kolbászt csomagolnak a gyámügyi papírokba. Ahol az irattár rendetlen, és a peres ügyeket sajátos módon intézik. Ahol a bíró kis zsarolások révén remél nagy engedményeket a hajadon lányoktól. Egy napon azonban utoléri a végzet, mert ellenőrzés érkezik a fővárosból. Ádám bíró kénytelen szabályosan kivizsgálni egy esetet, amely látszólag semmiség, egyszerű családi perpatvar. Eltört egy korsó, a szép Éva becsületén folt esett. De hogy mi történt valójában, és miért, megbüntetik-e végül a vétkest vagy futni hagyják, csak a nyomozás befejeztével derül ki.
A Kamaraszínházban a vállalkozó kedvű nézőink akár a színpadról is végignézhetik a vérbő komédiát. A darab jutalomjáték minden szereplőnek, köztük is elsősorban a szoknyabolond bírót alakító Gáspár Tibornak.
|
|
|